Kapka Naděje

Manžel Venduly Pizingerové, Josef, splnil svůj slib a vstoupil do registru dárců kostní dřeně

Vendula Pizingerová se na Galakoncertu Kapky naděje vsadila se svým manželem a sázku vyhrála. Josef Pizinger se vsadil „doslova o svojí vlastní krev“ a v pražském IKEMu vstoupil do registru dárců kostní dřeně.

Jeho cílem je motivovat své vrstevníky ke vstupu do registru, protože právě mladí muži jsou ideálními adepty na vstup do registru.

Potenciálních dárců kostní dřeně není a nikdy nebude dostatek. Proto je osvěta a každý nový ochotný dárce důležitý. Jen v loňském roce se na celém světě uskutečnilo 20 000 transplantací kostní dřeně. „Loni jsme v našem registru vyhledávali potenciální dárce více než 23 000 krát. Teď aktuálně hledáme pro 64 těžce nemocných dětí a dospělých s onemocněním krvetvorby. Každý, kdo se rozhodne vstoupit a stát se součástí Registru, může někomu z nich zachránit život. V mnoha zemích je zcela automatické, že jakmile někdo překoná hranici dospělosti, nechá se do registru zapsat. U nás je to bohužel stále spíše výjimečné“ říká vedoucí Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM Mgr. Marie Kuříková.

Tento odběr navazuje na zahájení spolupráce Českého registru dárců krvetvorných buněk v pražském IKEM s Nadačním fondem Kapka naděje. Díky společnosti Shell Czech Republic a.s. bude Kapka naděje spolufinancovat testování HLA typizace nových potencionálních dárců kostní dřeně, které není hrazeno zdravotními pojišťovnami. Tato nová spolupráce je tak dalším krokem ve snaze pomoci co nejvíce pacientům.

Termín vstupního vyšetření pana Josefa Pizingera byl i symbolický, protože zítra (17. 9. 2016) se koná mezinárodní den dárců kostní dřeně. Zapojuje se do něj 100 organizací a registrů z 57 zemí světa, kteří společně děkují 28 milionům potenciálních dárců - lidí, kteří se dobrovolně, bez nároku na jakoukoli finanční odměnu, rozhodli dát pacientům s onemocněním krvetvorby odkudkoli na světě novou šanci na život.

Podmínky vstupu:

·         věk 18-35 let (evidence v databázi registru do 55 let věku dárce)

·         dobrý zdravotní stav  

·         hmotnost více než 50 kg

·         bez trvalé medikace a léčby (výjimkou je antikoncepce)

·         zdravotní pojištění platné v ČR

·         ochota pomoci jakémukoliv pacientovi nejen z ČR, ale i ze zahraničí

·         ochota podstoupit odběry krve a případná další vyšetření

Více informací o možnostech a podmínkách vstupu do registru naleznete na www.darujzivot.cz

Poděkování dárcům

Activa Beznoska Jaroslav Beran Family Foundation Shell Tesa