Darovali život. Teď za to dostanou ocenění.
Bezmála 40 tisíc lidí v Českém registru dárců krvetvorných buněk a díky nim stovky zachráněných životů. Dárců kostní dřeně neustále přibývá. A to nejen v Česku, ale v seznamech po celém světě. Právě dárci slaví v sobotu 21. září 2024 svůj svátek.
Na Světový den dárců kostní dřeně ocení Český červený kříž ve spolupráci s registrem hrdiny, kteří darovali život. „Jsou to lidé, kteří bez ohledu na svoje pohodlí vstoupili do registru a když onemocnělo jejich genetické dvojče, neváhali ho zachránit a za to jim patří velký dík,“ popisuje ředitelka IKEM Helena Rögnerová. Plaketu pojmenovanou po významném imunologovi Milanu Haškovi dostanou lidé, kteří loni nebo v předchozích letech darovali život nemocnému s leukémií nebo jinou poruchou krvetvorby. „Poděkovat je to nejmenší, co můžeme učinit pro ty, kteří darovali kus sebe sama pro záchranu druhého člověka. Jsem vždy velmi rád, že se mohu setkat s takovými lidmi, pro které slovo obětavost znamená konkrétní čin a ne jen slova. Věřím, že jejich příklad osloví další, aby zvážili vydat se touto cestou pomoci,“ říká prezident Českého červeného kříže Marek Jukl. Ocenění i z jeho rukou letos převezme přes 30 lidí.
Ve světových registrech je více než 42 milionů lidí. Když lékaři, kteří hledají dárce pro svého pacienta, osloví registr, hledá se nejprve v českých databázích. Když se v nich dárce nenajde, hledání pokračuje v zahraničí. Optimální shoda je většinou v 10 z 10 imunitních znaků (tzv. HLA). V některých případech má nemocný v registrech dárců více, jindy se najde jediný nebo ani jeden. Proto je potřeba databázi neustále doplňovat. „Je to pro nemocného opravdu štěstí, když najdeme onu optimální shodu. Není to samozřejmost. A každý, kdo do registru vstoupí, zvyšuje naději, že to štěstí někdo jiný bude mít,“ vysvětluje vedoucí Českého registru dárců krvetvorných buněk Marie Kuříková.