Stáž v St. Jude Children‘s Research Hospital je výjimečnou příležitostí nejen pro přiučení se zdejšímu know-how, ale také pro navázání cenných kontaktů s renomovanými jmény na poli výzkumu leukémií a bioinformatiky. Podobně jako v businessu je networking důležitý i ve vědě, a proto se snažím nezanedbat ani tuhle stránku stáže.
Mým mentorem je Čao-chuej Ku, s ním nejčastěji spolupracuji a přirozeně je mi tak ze zaměstnanců St.Jude osobou nejbližší. Čao-chuej získal titul Ph.D. na Šanghajské univerzitě a díky svým schopnostem efektivně aplikovat bioinformatiku ve výzkumu leukémií získal místo postdoktoranda v St. Jude. Mám tak velké štěstí, že právě s ním mohu spolupracovat na vývoji softwaru pro zpřesnění typizace dětských leukémií.
Již od prvních dnů mé stáže jsme tvořili dobře fungující duo. Zatímco já se soustřeďuji na praktickou implementaci, Čao-chuej vždy dokáže poskytnout odlišný úhel pohledu při řešení komplexních problémů. Důvěra, kterou mi v rámci našeho projektu poskytuje, mi dodává sebevědomí ve vlastní práci a výsledky jsem tak schopen lépe prezentovat i před ostatními členy laboratoře. Myslím, že skrze naši spolupráci jsme se stali více než pouhými spolupracovníky a jistě zůstaneme v kontaktu i po mém návratu do Čech.
Ve vedení laboratoře, které jsem členem, je doktor Charles Mullighan, jedna z vedoucích osobností výzkumu dětské akutní lymfoblastické leukémie. S doktorem Mullighanem jsem měl několikrát možnost probrat svou práci a prodiskutovat téma dětských leukémií. Konverzace jsou to vždy velmi podnětné. Díky svým hlubokým znalostem problematiky je schopen se zaměřit na vizi projektu a vždy poskytnout konstruktivní kritiku. Možnost spolupracovat a učit se od osobnosti tohoto kalibru považuji za jeden z nejdůležitějších bodů svého pobytu.
Čas trávím také s ostatními členy laboratoře, především na společných laboratorních schůzkách ale i během poledních přestávek. Tehdy mám možnost je poznat i z jiné stránky než pouze jako spolupracovníky. Kulturní složení členů laboratoře je velmi pestré, od vědců z Japonska přes Indii až po Itálii, všechny ale spojuje pracovitost a zápal pro výzkum. Práce mnohých z nich je mi velmi blízká, a tak o zajímavá témata k hovoru není nikdy nouze.
Příkladem je postdoktorand z Japonska Šunsuke Kimura (s ním jsem na fotografii). Medicínu vystudoval na Tokijské univerzitě, a posléze se specializoval na dětskou hematoonkologii. V následujících letech se ale bude zabývat pouze výzkumem vzácného subtypu leukémie. Jako člověk, jehož zájmy a profesionální kvalifikace se protíná s mými aspiracemi, mi v mnohém poskytl podrobný vhled do do světa, kterého chci být i nadále součástí.
Od členů laboratoře Charlese Mullighana, ale i od mnoha jiných zaměstnanců St. Jude se toho mohu každodenně spoustu přiučit, od technických znalostí až po přístup k vědě obecně. Vděčný jsem především za přátelství, které jsem si za dobu svého pobytu vytvořil, a doufám, že se v rámci konferencí a jiných setkání budeme vídat i nadále.