Kapka Naděje

Zahájení školního roku v Motole

Přítomni byli také zástupci Poštovní spořitelny, kteří Kruh naděje podpořili štědrým příspěvkem

Ve čtvrtek 4. září 2008 byl na klinice hematologie a onkologie FN v Motole oficiálně zahájen školní rok. Zástupci Nadačního fondu Kapka naděje představili program Vzdělání projektu Kruh naděje, z jehož iniciativy se realizuje vzdělání dlouhodobě nemocných dětí. Přítomni byli také zástupci Poštovní spořitelny, kteří Kruh naděje podpořili štědrým příspěvkem. Speciální den přišla dětem zpříjemnit i prezidentka Nadačního fondu Kapka naděje, paní Vendula Svobodová.

Cílem programu je zajistit vzdělání individuálního typu dětem s dlouhodobým onemocněním. To je v době hospitalizace i výraznou součástí terapie a poskytuje důležitou psychickou oporu. Individuální výuka se týká především dospívající mládeže ve věku 15-18 let, která se soustřeďuje do centra KDHO z celé České republiky. V době hospitalizace tyto děti již studují na středních školách a učilištích a Kruh naděje jim tak umožní kvalitní a především kontinuální přípravu na budoucí povolání. ,,Jsem velice potěšena, že se nám daří společnými silami realizovat tak významný projekt, jako je vzdělávání dlouhodobě nemocných dětí“, říká paní Vendula Svobodová, prezidentka NF Kapka naděje.
Projekt individuální výuky je velice časově i finančně náročný. Nese sebou nesnadné úkoly v podobě zajištění nadstandardně kvalifikovaných a flexibilních učitelů a lektorů, koordinaci jejich práce a samozřejmě také spolupráci s lékařským týmem. Nezbytné je i počítačové vybavení včetně příslušných výukových programů.
Důležitost vzdělání dlouhodobě nemocných dětí, které by nebylo realizovatelné bez podpory štědrých dárců, si uvědomují i další instituce. Partnerem celého programu Vzdělání projektu Kruh naděje se stala Poštovní spořitelna. Její Ombudsman, Martin Kovář se zahájení školního roku v Motole osobně zúčastnil. Při této příležitosti předal zástupcům NF Kapka naděje šek v hodnotě 450 000 Kč a dva notebooky pro výuku dětí. „Poštovní spořitelna jako společensky odpovědná instituce řadí mezi své hlavní oblasti podpory nejen vzdělávání, ale i podporu zdravotně znevýhodněných osob. Díky projektům jako je Kruh naděje se daří obě tyto strategické oblasti propojovat. Věříme, že podpora vzdělání mladých lidí, kteří musí současně řešit zdravotní problém, je tou pravou investicí“, doplňuje Martin Kovář.

Přednosta kliniky dětské hematologie a onkologie FN Motol, prof. MUDr. Jan Starý, DrSc, poděkoval slovy „vzdělání umožňuje dětem vstoupit do života a já bych chtěl moc poděkovat autorům této šťastné myšlenky, která pomůže dětem ten krok umožnit“.
Zpříjemnit dětem první školní den přišla také prezidentka Nadačního fondu Kapka naděje, paní Vendula Svobodová. Děti s nadšením uvítaly možnost se v tento speciální den trochu rozptýlit
a alespoň na chvíli zatlačit nemoc do pozadí. Všichni už se těší na dny strávené s novými učiteli
a učebními pomůckami.
Nadační fond Kapka naděje vznikl za účelem shromažďování finančních prostředků určených k zajištění léčebných, školních, kulturních a psychosociologických potřeb dětí, které jsou léčeny na Klinice dětské hematologie a onkologie FN Motol. NF má zcela jasně stanoveny krátkodobé cíle i dlouhodobou koncepci kontinuální pomoci. Od roku 2002 byly aktivity nadačního fondu rozšířeny i o konkrétní pomoc dětským oddělením mimopražských nemocnic a v roce 2004 též o podporu projektu Banky pupečníkové krve. 

Jedním z mnoha dárců bylo občanské sdružení "Sršeň pomáhá.o.s.", které darovalo na kliniku KDHO dětskou kuchyňku a varnou konvici. Rovněž zajistilo nápoje pro KDHO.

Poděkování dárcům

Activa Beznoska Jaroslav Beran Family Foundation Shell Tesa