Kapka Naděje

Vendula Svobodová navštívila nemocnici ve Zlíně

nemocně děti navštívila také hollywoodská hvězda Haley Joel Osment

Prezidentka Nadačního fondu Kapka Naděje Vendula Svobodová a dětská herecká hvězda Haley Joel Osment dnes navštívili Krajskou nemocnici T. Bati a.s. (KNTB) ve Zlíně. Radost udělali pacientům dětského oddělení a maminkám, které leží po porodu se svými miminky v novorozeneckém oddělení. Rozdali jim knížky, hračky a drobné dárky. Vendula Svobodová předala novorozeneckému oddělení monitor vitálních funkcí Dräger Infinity včetně EEG modulu za téměř 400 000 korun, který pro nemocnici zakoupila Kapka naděje.

     „Tento špičkový přístroj sleduje všechny základní životní funkce novorozence, to je srdeční akci, dýchání, okysličení, krevní tlak. Vítáme hlavně EEG modul, kterým lze sledovat elektrickou aktivitu mozku a dovoluje natáčet záznam přímo na lůžku pacienta. Dosud jsme je museli vozit na neurologické oddělení. Přístroj bohatě využijeme, vždyť v naší porodnici se ročně narodí kolem 2700 dětí,“ sdělil primář novorozeneckého oddělení KNTB Jozef Macko.  KNTB je pravděpodobně jedinou nemocnicí ve Zlínském kraji, jež takový monitor má.

     „Kapka Naděje spolupracuje s naší nemocnicí od roku 2002 a za tu dobu jsme od ní  získali vybavení už za asi dva miliony korun. Za to samozřejmě paní Vendule Svobodové děkujeme,“ řekl ředitel KNTB Pavel Calábek. 

     Z návštěvy paní Venduly a devatenáctiletého Osmenta, známého například z filmů Šestý smysl nebo A. I. Umělá inteligence, byli překvapeni hlavně dětští pacienti. „Znám ho z filmu, ale že ho uvidím na vlastní oči…,“ nebo „Fakt je to on!“ reagovali a těšili se z dárků a Osmentovy podepsané fotografie. Maminky v novorozeneckém oddělení těšil zájem Venduly Svobodové o jejich miminka. U jednoho z nich paní Vendula zjistila, že se jmenuje Jakub a narodil se v pondělí. „Můj Jakub měl včera narozeniny, takže jsou ve stejný den, akorát je mezi nimi dva roky rozdíl,“ zasmála se této náhodě. Když obdivovala jednu novorozenou slečnu, prozradila, že by taky chtěla ještě holčičku.

     Za dobu spolupráce KNTB s Nadačním fondem Kapka naděje získalo například dětské oddělení myčky nádobí, mikrovlnnou troubu, ledničku a finančně Kapka naděje pomohla při získání pH metru, který vyšetřuje kyselost v jícnu. Novorozenecké oddělení vybavila Kapka naděje fototerapeutickými lampami k léčbě novorozenecké žloutenky, přístroji pro měření intenzity žloutenky novorozence nebo přístrojem pro podporu dýchání novorozenců.

Poděkování dárcům

Activa Beznoska Jaroslav Beran Family Foundation Shell Tesa