Kapka Naděje

Vendula Svobodová navštívila dětský domov v Karviné

NÁVŠTĚVA SEVEROMORAVSKÉHO KRAJE - VYŠLO V HAVÍŘOVSKÉM DENÍKU
Ta spolu s Evou Vedrovou pomohla vybrat od podnikatelů z regionu celkem 125 tisíc korun. „Jednašedesát tisíc korun jsme předali nadaci Kapka Naděje, 30 tisíc putovalo do stacionáře Duha v Orlové a za zbytek peněz jsme připravili zábavný program pro děti s handicapem z okolí a nadělili jsme jim dárky,“ vysvětlila Ligocká.
Než program pro děti s handicapem v Orlové začal, nadělovalo se dětem v Karviné. „Lidé z Kapky naděje oslovili náš domov, jak by nám mohli pomoci. Moc jsme potřebovali velikánskou pračku a mikrovlnku a jsem hodně rád, že nám to nadace koupila,“ uvedl ředitel Dětského domova Srdce v Karviné Milan Harant. Děti v domově se už od rána těšily na neobvyklou návštěvu a vše připravovaly na její příchod. „Ráno jsem si uklidil pokoj, abych ho mohl paní Vendule ukázat,“ svěřil se čtrnáctiletý Karel Kuňák.
Vendula Svobodová spolu s ředitelkou nadace Kapka naděje Elen Švarcovou zavítaly mezi děti, které je provedly celým dětským domovem. „Tady máme hernu, tady spíme a tady si vaříme,“ vysvětlovaly děti během obhlídky domova.
„Potřebovali bychom zrenovovat koupelnu, je už hodně zastaralá,“ posteskl si v přítomnosti Venduly Svobodové ředitel domova Srdce. „No, to by se dalo zařídit,“ odvětila mu Svobodová a přislíbila pomoc
V dětském domově je spousta šikovných dětí, které ředitel paní Svobodové představil a sedmnáctiletá Sabina Fogašová je jednou z nich.
„Navštěvuji gymnázium a v budoucnu bych chtěla zvládnout vysokou školu pedagogickou a učit děti českému jazyku a hudební výchově,“ řekla Sabina Fogašová.
Ta má veliký hudební talent, v lidové škole umění se učila techniku zpěvu téměř osm let. „Zpívání je mým velikým koníčkem, teď navštěvuji soukromou školu zpěvu ve Frýdku-Místku,“ dodala Sabina. Jejím pěveckým talentem byla nadšena i sama Svobodová.
„Sabina je moc šikovná a má nádherný hlas. Zkusím se s ní domluvit, zda by nezazpívala duet s Petrem Bendem na charitativním koncertu Kapky naděje v Praze. Výtěžek koncertu pak poputuje do všech krajů České republiky,“ dodala Vendula Svobodová.
Na otázku, co pro ni znamená rodina, odpověděla, že rodina je pro ní symbolem porozumění, opory a zázemí.
„V první řadě však bezprostřední lásky. Dětem v domově Srdce bych chtěla popřát, aby si našli dobrou rodinu a ta rodina, aby žila pro ně, aby v ní mohly zažít společnou radost a vytvořily si společné a pevné zázemí. Na světě je totiž spousta lidí, kteří by chtěli děti a nemají je. V minulých dobách se vždycky říkalo, rodina je základ státu a všichni se tomu smáli. Já si přesto myslím, že na tom je velký kus pravdy, i když to zní velice divně. Z vlastních zkušeností jsem poznala, že i když vás ten život šoupne do všelijakých situací, rodina a faktor matky a otce jsou strašně důležité,“ vysvětlila Vendula Svobodová.
Zavítá Kapka Naděje i v budoucnu na Karvinsko? „Vždy se snažíme o to, aby peníze pomohly potřebným, aby naše práce měla smysl. Když nám přispějí dárci třeba z Karvinska, snažíme se, aby peníze zase putovaly pro děti na Karvinsku. Budeme každopádně rádi, když k vám budeme moci opět přijet a pomoci zdejším dětem,“ sdělila Elen Švarcová.
Nadace Kapka naděje pomáhá hlavně nemocným dětem, které potřebují transplantaci kostní dřeně, a dětem z hematom-onkologie. Do nemocnic v celé republice pak pořizují hlavně přístrojové vybavení
 

Poděkování dárcům

Activa Beznoska Jaroslav Beran Family Foundation Shell Tesa