Kapka naděje darovala dva přístroje v hodnotě 638 400 Kč.

28.února 2024 dostala pražská porodnice v Podolí - Ústav pro péči o matku a dítě - dva nové přístroje díky štědrému daru od Nadačního fondu Kapka naděje. Tyto přístroje, které mají celkovou hodnotu 638 400 Kč, budou hrát klíčovou roli v poskytování vysoce specializované péče nejmenším novorozencům s životně důležitými potížemi z celé České republiky.

Porodnice v Podolí hostí největší novorozeneckou jednotku intenzivní péče v České republice. Tato jednotka se specializuje na poskytování péče nejmenším novorozencům s selhávajícími životními funkcemi a je jediným pracovištěm v zemi, které se specializuje na léčbu dětí s vrozenou brániční kýlou. Pro takto náročnou péči je klíčové disponovat špičkovým přístrojovým vybavením, aby specialisté mohli poskytovat nejprofesionálnější péči.

Mezi nové přístroje, které darovala Kapka naděje pro Ústav pro péči o matku a dítě (ÚPMD), patří monitor EEG a digitálně řízený systém sání. Tyto přístroje jsou zásadní pro kontinuální monitorování novorozeneckých křečí, hodnocení účinnosti protikřečové terapie, zhodnocení postižení po krvácení do mozku a monitorování správného vývoje mozkové tkáně u předčasně narozených dětí. Jejich přítomnost umožní lékařům a sestrám v ÚPMD lépe sledovat stav nejmenších pacientů a snížit riziko komplikací.

Zakladatelka Nadačního fondu Kapka naděje, Vendula Pizingerová, spolu s ředitelkou Kapky naděje, Ditou Loudilovou, se osobně zúčastnily předání těchto důležitých přístrojů. Akce se konala v přítomnosti ředitele ÚPMD, pana doc. MUDr. Jaroslava Feyereisla, CSc., hlavní sestry Mgr. Aleny Dudové a vrchní sestry pediatrie Mgr. Veroniky Flégrové. Díky tomuto daru budou lékaři a sestry v porodnici v ÚPMD schopni nadále poskytovat kvalitní péči a zlepšovat prognózu psychomotorického vývoje nejmenších pacientů, což přispěje k jejich šancím na kvalitní budoucnost.

Pan prof. MUDr. Zbyněk Straňák, Ph.D., MBA, primář pediatrie v UPMD nám oba přístroje představil v provozu a vysvětlil jejich využití: „Monitor využíváme například u dětí po komplikovaných porodech, kdy včasné zhodnocení a přesná diagnostika stavu mozku umožní rychle reagovat a cíleně zahájit příslušnou terapii - např. řízenou hypotermii (snížení tělesné teploty na 33-34 stupňů Celsia). Snížením tělesné teploty dítěte dochází ke zpomalení metabolických pochodů v mozkových buňkách a tím dětem dáváme větší šanci na možné uzdravení.“

Každá kapka pomáhá

Zapojte se i vy a podpořte ty nejmenší.