Kapka Naděje

Loutky v nemocnicích

Možná to zní skoro nepatřičně. V nemocnici jsou přece především nemocní. Pak doktoři a sestry, spousta přístrojů a léků, ale loutky, to se snad do sterilniho prostredi ani nehodi...? Přesto tam byly. Možná to zní skoro nepatřičně. V nemocnici jsou přece především nemocní. Pak doktoři a sestry, spousta přístrojů a léků, ale loutky, to se snad do sterilniho prostredi ani nehodi...? Přesto tam byly.

V posledním srpnovém týdnu navštívil pan Ottokar Seifert z německého Ravensburgu několik pražských nemocnic (nemocnici na Bulovce, Thomayerovu nemocnici v Krči a hematologické oddělení II. fakultní nemocnice v Motole). On i jeho asistentka Marka Míková měli plné ruce kufříků a v těch kufřících byly loutky nejrůznějšího druhu: maňásci, marionetky, prstové loutky a nebo jen plyšové hračky.

Oba loutkáři procházeli pokoje malých pacientů a nechávali loutky hrát. Někdy zahráli celou pohádku, jindy nechali po peřině pochodovat třeba mývala, aby s malým pacientem probral všechny jeho strachy a obavy. Jinde děti dostaly prstové loutky na ruce a tak se na pokoji objevila africká nemocnice, děti si stěžovaly, co zvířata všechno trápí a loutka sestry a doktora léčila. Šlo o zvláštní způsob komunikace, o hru, která přinášela oddramatizování současného stavu, uvolnění a odlehčení. Pokud děti měly chuť, mohly vymýšlet příběhy, stavět kulisy, nebo si jen loutky prohlížet. Šlo o improvizaci a tak se na každém pokoji odehrávalo něco jiného, vzhledem k věku a vážnosti onemocnění hospitalizovaných dětí.

Každopádně všude vykouzlily loutky na tváři dětí úsměv, a to není málo. Pan Ottokar Seifert působí v německých nemocnicích už pět let. Tam považují jeho produkci za součást lečby, protože kdo se směje, uzdraví se rychleji. I u nás měly loutky v nemocnicích úspěch a to nejen u dětí, častokrát se do hry zapojili i rodiče a nezřídka na malou chvíli i nemocniční personál.

Pan Ottokar Seifert a Marka Míková pořádají pražské turné po nemocnicích již druhým rokem, podporováni německými sponzory (Württembergische AG, Merzedes Bendz, Marine Apotheke Ravensburg). Můžeme si jen přát a doufat, že i u nás se najdou finanční prostředky pro podobné akce a že jich bude více.

Poděkování dárcům

Activa Beznoska Jaroslav Beran Family Foundation Shell Tesa