Kapka Naděje

Chirurgie ve Vysokém nad Jizerou získala unikátní přístroj pro nápravu vrozených vad rukou

Ústav chirurgie ruky a plastické chirurgie ve Vysokém nad Jizerou získal od Nadačního fondu Kapka naděje nový distrakční systém CUBE-FIX, který je vůbec prvním svého druhu v České republice. Přístroj bude pomáhat při rozdělování vrozeně srostlých prstů, jeho cena dosahuje 250 tisíc korun.

Na specializovaném pracovišti ve Vysokém nad Jizerou, kde operaci nedávno podstoupila i česká tenistka Petra Kvitová, si lékaři umí poradit i s těmi nejtěžšími úrazy a vrozenými vadami horních končetin. Právě vrozené vývojové vady, jako například kostní srůsty prstů, jsou jedním z důvodů, proč vyhledat chirurgickou pomoc. Distrakční systém CUBE-FIX, který do zařízení věnoval Nadační fond Kapky naděje, dokáže jednoduše, bezpečně a s vynikajícími výsledky expandovat kůži mezi prsty tak, aby vznikl její dostatek pro nápravu defektů. Přístroj tak umožňuje zvládnout i dosud neřešitelné situace léčby vad horních končetin u dětských pacientů. Aparát je na světovém trhu již několik let, v České republice se však jedná o zatím první exemplář.

„Nadační fond Kapka naděje spolupracuje s naším pracovištěm od roku 2011. Za tu dobu věnoval zdejšímu dětskému oddělení již tři přístroje v celkové hodnotě přesahující 800 tisíc korun. V tuto chvíli už víme, že se s jeho pomocí dočká léčby hned několik dětských pacientů, pro které přístroj CUBE-FIX znamená skutečnou naději na jednodušší život, takový, kterým žijí jejich vrstevníci. Za podporu našeho zařízení Kapce naděje velice děkujeme,“ říká primářka MUDr. Alena Schmoranzová.

Slavnostního předání se zúčastnil předseda dozorčí rady Kapky naděje JUDr. Miloš Profous a výkonná ředitelka Kapky naděje paní Elen Švarcová. „Jsem moc ráda, že můžeme pomoci lékařům ve Vysokém nad Jizerou, kteří z mého pohledu konají doslova zázraky. O to více mě těší, že se nám pro toto zařízení podařilo s pomocí našich dárců zakoupit tento u nás unikátní přístroj,“ uvedla Elen Švarcová.

Přístroj má již prvního pacienta

Jedním z prvních dětí, kterým nový aparát pomůže při vrozené vadě ruky – srostlých prstů – je osmiletý Jan. Chirurgové na chlapcově ruce doslova vytvoří více prstů, které mu zajistí lepší úchop a schopnosti jejího používání, CUBE-FIX totiž srostlé prsty odtáhne od sebe. Při jejich rozdělování je třeba vytvořit prostorné meziprstí a zakrýt boky prstů kvalitní kůží, zbytkové defekty se následně zakrývají volným kožním štěpem. Přístroj prsty stabilizuje v podélné ose, aby se nekřivily, a poté další přidanou součástí pomocí otáčení matiček od sebe prsty oddaluje.

Díky pokroku medicíny a dokonalejším technologiím se operace vrozených vývojových vad posouvají do stále mladšího věku. Včasný zákrok díky tomu dokáže nejen předejít psychické újmě dítěte, ale také předejít špatné tvorbě pohybových návyků. V Ústavu chirurgie ruky a plastické chirurgie ruky ve Vysokém nad Jizerou je ročně ambulantně ošetřeno asi 23 tisíc pacientů, hospitalizovány a odoperovány zhruba necelé 4 tisíce pacientů. Mezi nejčastější zákroky zde patří operace syndromu karpálního tunelu, lupavých prstů nebo úrazů ruky, prstů a zápěstí. 

Poděkování dárcům

Activa Beznoska Jaroslav Beran Family Foundation Shell Tesa