Kapka Naděje

Akutní bakteriální zánět plic - příběh Honzíka

Honzíkovi jsou 4 roky, narodil se předčasně v 29. týdnu těhotenství jako jedno z dvojčat s váhou pouhých 700 gramů. Po porodu musel být kříšen a napojen na plicní ventilaci. V důsledku nezralosti při porodu je psychomotoricky opožděný a trpí epilepsií, navíc jako důsledkem dlouhodobé plicní ventilace trpí bronchopulmonální dysplazií.

Od svého narození byl opakovaně nemocný, ale i přes svůj handicap a nemoci statečně bojuje a psychomotoricky se vyvíjí, i když je nadále oproti svým vrstevníkům opožděný.

V únoru tohoto roku měl Honzík dva dny horečky a těžký kašel. Když s ním rodiče přišli do ambulance Dětského oddělení Klatovské nemocnice, kde mu byla zjištěna vysoká hodnota C-reaktivního proteinu (CRP), což je ukazatel akutního bakteriálního zánětu. Tento zánět následně potvrdil i rentgen plic. Honzík byl tedy ihned přijat na dětské lůžkové oddělení a byla zahájena léčba antibiotiky a kortikoidy přímo do žíly a následně i podáván kyslík. Protože v prvních dnech pobytu na lůžku hůře přijímal stravu do sondy, musel být vyživován podáváním infusních roztoků do žíly za pomoci infusní pumpy.

Jeho stav se pomalu, ale jistě zlepšoval, rentgenový nález na plicích ustoupil, stejně tak se výrazně zlepšily hodnoty CRP a po 11 dnech mohl být propuštěn domů.

Během celé hospitalizace využil hned několikrát přístroje, které jste nám darovali. Jsme velice rádi, že se nám podařilo získat Quick Read Go pro měření CRP, pulsní oxymetr PM-60, pomocí které ho jsme mohli sledovat koncentraci kyslíku a infusní pumpu Argus 707, která Honzíkovi (a samozřejmě i dalším dětem) dodává potřebné živiny. Díky těmto všem přístrojům můžeme snáze a efektivněji diagnostikovat a léčit chorobné stavy u našich malých pacientů... 

Velice ještě jednou děkujeme!

Klatovská nemocnice

 

- foto je ilustrační -

Poděkování dárcům

Activa Beznoska Jaroslav Beran Family Foundation Shell Tesa